Wersje językowe

Prezent dla półrocznego dziecka w duchu Montessori? To świetny pomysł!

Prezent dla półrocznego dziecka w duchu Montessori? To świetny pomysł!

„Niesłusznie sądzi się, że najlepiej może się rozwijać dziecko mające jak najwięcej zabawek i środków pomocniczych. Wręcz przeciwnie, nieuporządkowana mnogość przedmiotów na nowo obciąża duszę chaosem i przygnębia ją poczuciem zniechęcenia”. 

Nadmiar rzeczy szkodzi i zazwyczaj nie przynosi niczego dobrego. Obdarowywanie prezentami – szczególnie dzieci – przynosi jednak ogromną radość. Widząc niewymuszoną wdzięczność i szczery uśmiech na ich twarzach, mamy ochotę dawać im więcej i więcej… Ważne jednak, żeby były to rzeczy przemyślane i wnoszące coś do ich życia. Jaki prezent dla półrocznego dziecka będzie więc najlepszy?

Nadmiar szkodzi – czego nie potrzebuje półroczne dziecko?

Słowa Marii Montessori odnośnie do mnogości przedmiotów pasują zarówno w odniesieniu do niemowlęcia, nastolatka, jak i osoby dorosłej. Konsumpcjonizm prowadzi donikąd. Zaczyna się w dużych fabrykach, gdzie pracownicy wytwarzają rzeczy za głodową stawkę i kończy się szybko, na przepełnionych wysypiskach śmieci.

Warto otaczać nasze dzieci samymi wartościowymi przedmiotami dobrej jakości. Półroczne dziecko nie potrzebuje piątego gryzaka czy dziesiątej przytulanki. Pół roku życia, to czas, gdy maluch dąży już do samodzielności, chce próbować różnych rzeczy i badać świat wszystkimi zmysłami. A my, dorośli, powinniśmy mu to umożliwiać.

Czym obdarowywać najmłodszych?

Pomysłów jest wiele, a dostępność wartościowych zabawek i rzeczy dla dzieci jest na szczęście coraz większa. Jak jednak w tym gąszczu przedmiotów znaleźć coś odpowiedniego dla tak małego brzdąca? Co sprawi mu radość?

Drewniane zabawki

Małe dzieci uwielbiają rzucać przedmiotami, jak również wkładać je do buzi i testować na różne sposoby. Delikatne, plastikowe zabawki mogą nie tylko ulec zniszczeniu w starciu z maluchem, ale również stwarzać dla niego zagrożenie. 

Na pomoc przychodzą drewniane zabawki, które są wytrzymałe, ekologiczne i bezpieczne. Jeśli szukasz prezentu dla półrocznego dziecka, z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego. Wieże, przekładanki, klocki sensoryczne, autka, kulodromy i wiele innych… wybór jest naprawdę duży!

Tablice manipulacyjne

Zazwyczaj robią furorę wśród niemowląt i małych dzieci, a pół roku to świetny czas na głębsze wprowadzenie dziecka w świat sensoryki. Bo właśnie na tym polega fenomen tablic manipulacyjnych – rozwój poprzez dotyk i zabawę, przytwierdzonymi do nich przedmiotami codziennego użytku.

Zabawki te świetnie wpisują się w filozofię Montessori. Dzięki nim dziecko może samodzielnie zapoznać się z różnymi przedmiotami, do których często nie może i nie powinno mieć dostępu. To zaspokaja jego ciekawość i chęć poznania świata.

Książki

Doskonały pomysł na prezent zawsze i wszędzie, właściwie niezależnie od wieku dziecka. Może to być ilustrowana bajka do czytania przez rodziców, album z obrazkami (np. zwierząt) czy książeczka sensoryczna, z ruchomymi elementami. Dlaczego czytanie książek małym dzieciom ma sens?

– działa pozytywnie na rozwój mózgu i intensyfikuje go,

– pomaga szybko rozumieć mowę,

– uczy malucha rozpoznawania dźwięków i ich znaczenia,

– tworzy więź pomiędzy dzieckiem a osobą, która mu czyta.

W przypadku półrocznego dziecka postaw raczej na czytanie łatwych, rymowanych tekstów i wierszy. Najlepiej, żeby Ilustracje pokazywane dziecku były proste i zawierały minimum elementów. Tak, aby dziecko mogło się na nich skupić. 

Meble

Jeśli poszukujesz dla dziecka konkretnego prezentu, postaw na drewniane mebelki. Regały na zabawki czy biblioteczki to przedmioty, które pozostaną z dzieckiem przez lata. Będą to jego własne meble, z których samo, dumnie, będzie korzystało. Będzie miało w zasięgu dłoni swoje zabawki, książki, kolorowanki i wszystkie inne skarby. 

Kolejnym meblem, uwielbianym przez dzieci, jest kitchen helper, który pozwala na wspólne gotowanie i przyrządzanie posiłków. W końcu nic tak nie uszczęśliwia dziecka, jak możliwość pomocy rodzicom i zrobienia czegoś samodzielnie. Właśnie wtedy czuje się doceniane i potrzebne. 

Pchacze

Stymulują rozwój oraz naprzemienną pracę nóg. Zachęcają malucha do samodzielnego stawiania kroków. Są nieocenioną pomocą podczas prób pionizacji – sprawiają, że maluch czuje się bezpiecznie, bo ma się czego złapać. Przy zakupie pchacza, zwróć jednak uwagę na jego jakość i sposób wykonania, gdyż pchacz, pchaczowi nierówny. Ważne, by był on dobrze dociążony, a jego kółka stawiały lekki opór. Zapewni to stabilizację i bezpieczeństwo użytkowania.

Prezent dla półrocznego dziecka – na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Jeśli jesteś świadomym konsumentem, lub zmierzasz do tego, by nim być, wiesz już pewnie, że pochodzenie otaczających nas rzeczy ma znaczenie. Nie tylko ze względu na ekologię i etykę. Warto wspierać lokalne i krajowe biznesy. Często szukamy rzeczy gdzieś daleko, za wielką wodą, nie wiedząc, że takie same, a często nawet lepsze przedmioty, produkowane są po sąsiedzku. Stworzone z pasją i zaangażowaniem, spełniające rygorystyczne normy bezpieczeństwa – co jest szczególnie ważne w przypadku produktów dla najmłodszych.

Jak widać, zakup prezentu dla półrocznego dziecka wcale nie jest aż tak dużym wyzwaniem. Pamiętaj, by obdarowywać maluchy w tym wieku jak najbardziej użytecznymi i funkcjonalnymi przedmiotami. Takimi, które pozwolą im się rozwijać, wzbudzać ciekawość świata i po prostu dobrze się bawić.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl