Wersje językowe

Czy nauka gotowania dla dzieci może mieć korzystny wpływ na ich rozwój? Sprawdzamy!

Czy nauka gotowania dla dzieci może mieć korzystny wpływ na ich rozwój? Sprawdzamy!

Cały dziecięcy świat i to, co je otacza, jest niezastąpionym źródłem do poznawania nowych rzeczy. Dzieci uczą się spontanicznie przez zabawę i obserwowanie swoich rodziców. Jeśli im na to pozwolimy w różnych momentach życia, wyrosną na mądrych, niezależnych i wolnych ludzi. Jak w domowych warunkach wspomagać zdrowy rozwój dziecka? Czy nauka gotowania dla dzieci jest korzystna? Kiedy i jak zacząć? Podpowiadamy!

Nauka gotowania dla dzieci od najmłodszych lat

Maria Montessori powiedziała: „Mamy zwyczaj usługiwać naszym dzieciom. Obsługujemy je, co jest niebezpieczne, gdyż zabija to ich spontaniczną, celową aktywność”. Nie sposób się nie zgodzić z tym twierdzeniem. Każdy rodzic w końcu pragnie, aby ich pociecha była samodzielna. Mimo to dzieci bez przerwy słyszą: „Nie rób tak!”, „Jesteś na to za mały!”, „Nie ruszaj tego, bo zrobisz sobie krzywdę!” albo „Zrobię to za Ciebie – tak będzie szybciej”. Najczęściej te słowa padają w sytuacjach stresowych, kiedy ziemniaki zaczynają kipieć, a dziecko chcąc nam pomóc, sięga po ostry nóż. Jak temu zaradzić?

Zwyczajnie. Angażuj malucha w domowe czynności od najmłodszych lat. Nauka gotowania dla dzieci to ciekawa przygoda. Stymuluje wszystkie zmysły, pomaga w ćwiczeniu motoryki małej, odpręża.

Nauka gotowania dla dzieci – od czego zacząć?

Już niemowlaki można powoli oswajać z kuchnią. Nie zamykaj się w niej. Nie gotuj, kiedy dziecko śpi. I najważniejsze: jedz razem z nim. Wspieraj i pilnuj, ale pozwól jeść samemu. To bardzo ważna umiejętność w życiu małego bobasa. Dziecko, tak samo, jak dorosły, również lubi mieć wybór. Nauka gotowania dla dzieci kilkumiesięcznych to nic innego jak samodzielne smakowanie potraw. Dzieci rozwijają zmysł dotyku i smaku przez wkładanie różnych rzeczy do ust. Zgniatanie, rozciąganie, rozlewanie, lizanie to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim nauka. Dotykając produktów, zapoznają się z różnymi fakturami produktów. Uczą się smaków i konsystencji.

Nauka gotowania dla dzieci nieco starszych

Kiedy w okresie niemowlęctwa oswoisz dziecko z kuchnią i z celebrowaniem wspólnych posiłków, naturalnie będzie się ono ciekawiło sposobem przygotowywania jedzenia. To idealny moment na naukę gotowania dla dzieci, a przy okazji wspólne spędzanie czasu. Nie bój się zaangażować malucha! Nawet trzylatek może pomóc umyć warzywa i owoce lub zagnieść ciasto na pierogi. Oczywiście należy pamiętać o bezpieczeństwie naszych pociech i usunąć niebezpieczne przedmioty z ich zasięgu. W pracy w kuchni z przedszkolakami przydatne będą pomocniki kuchenne, czyli specjalne schodki z zabezpieczającą je poprzeczką. Dzięki nim dzieci spokojnie sięgają do blatu i stabilnie stoją.

Co daje nauka gotowania dla dzieci przedszkolnych?

Okres od niemowlęctwa do szkoły podstawowej jest bardzo intensywnym czasem w życiu małego człowieka. W tym czasie rozwijają się najważniejsze umiejętności. Wspólna nauka gotowania dla dzieci to dobry czas na obserwowanie przedszkolaka. Jak reaguje na nowe smaki, czy rozróżnia kolory, czy rozpoznaje warzywa i owoce. Pod czujnym okiem rodzica dziecko ćwiczy ręce i paluszki poprzez ugniatanie, krojenie i smarowanie. Czas spędzony w kuchni pozwala rozpoznawać związki przyczynowo-skutkowe, jak z jednej rzeczy powstają inne. To wyjątkowy, prosty i naturalny sposób na dostarczenie wielu bodźców sensorycznych oraz naukę cierpliwości.

Trzeba pamiętać, że nauka gotowanie dla dzieci nie kończy się na samej pracy w kuchni. To również umiejętność rozpoznawania i nazywania różnych naczyń i akcesoriów kuchennych. Dzieci przez zabawę uczą się nakrywania do stołu, posługiwania się prawidłowo sztućcami oraz ogólnego zachowania podczas posiłków. Wspólne gotowanie, a następnie spożywanie posiłku rozwija u dziecka właściwe zachowania społeczne. Maluchy nabierają szacunku do samego aktu jedzenia. Kształtują się zmysły, poczucie smaku, wyrabiają również nawyki zdrowego żywienia.

Nauka gotowania dla dzieci szkolnych

Niewyręczanie dzieci z domowych obowiązków oraz wiara w ich umiejętności wyrabia w nich poczucie własnej wartości i odpowiedzialność. Przez naukę gotowania dzieci już od najmłodszych lat są przyzwyczajane do samodzielności. Wsparcie rodzica ma tu niebagatelne znaczenie. To rodzic pokazuje, jak w sposób bezpieczny i adekwatny do wieku pomóc w przygotowaniu posiłku. Wspiera nabyte przez dziecko umiejętności i zachęca do rozwijania pasji.

Dzieci szkolne są już w pełni przygotowane manualnie, aby pomóc Ci w kuchni. Chętnie uczestniczą w przygotowywaniu posiłków, dzięki intuicyjnie zyskanym kompetencjom. Mają wyrobiony własny smak, ale chętniej próbują również nowości na talerzu. Nauka gotowania dla dzieci w tym okresie jest niczym eksperymenty magiczne. To czas, w którym poza smakiem dzieci zaczynają zwracać uwagę na estetykę potraw. Dzieci rozwijają kreatywność podczas dekorowania i umiejętności prawidłowego odmierzania składników.

O korzyściach płynących z nauki gotowania dla dzieci można pisać jeszcze długo. Najistotniejsze, żeby robić to wspólnie i naturalnie. Bycie rodzicem, który nie naciska, ale pozytywnie wspiera rozwój swojego malucha, nie jest łatwy. Warto jednak poćwiczyć własną cierpliwość i pozwolić dziecku na swobodną naukę przez zabawę. W przyszłości zarówno ono, jak i Ty sam będziesz sobie wdzięczny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl