Obniżone napięcie posturalne, osłabione równowaga i koordynacja, zaburzenia sensoryczne – to problemy maluchów, z którymi stykam się w moim gabinecie praktycznie codziennie. Aby im zapobiegać i przeciwdziałać, rada jest tylko jedna: ćwiczyć! Najlepiej w domu, codziennie i regularnie. W większości przypadków nie wystarczy, żeby dziecko raz w tygodniu popracowało z terapeutą a resztę czasu siedziało zgarbione w szkolnej ławce, przed telewizorem lub w przypadku młodszych dzieci, bawiło się na dywanie w pozycji nieaktywnej. Tylko regularne powtarzanie ćwiczeń może przynieść odpowiednie efekty. Jednak namówienie naszych szkrabów na dodatkową pracę w domu, nie zawsze jest łatwe.
Nuda pojawią się szybko
Małe dzieci łatwo się rozpraszają i nudzą. Robienie codziennie takich samych brzuszków czy taczek nie jest dobrym rozwiązaniem. Można oczywiście próbować wpleść w ćwiczenia elementy zabawy, ale może to być wyzwaniem dla rodziców. Dodatkowo w codziennej rutynie, trudno jest znaleźć czas, a rodzice często nie wiedzą jakie inne ćwiczenia mogą zaproponować dzieciom. Wówczas pojawia się pytanie, jak namówić zmęczonego po całym dniu w przedszkolu czy szkole malucha do wysiłku? Fizjoterapeuci wiedzą, że najlepsze ćwiczenia dla dzieci to takie, które odbywają się naturalnie w zabawie. Dziecko nie jest świadome, że ćwiczy, ma z tego przyjemność i nie kojarzy ich z mozolnym obowiązkiem. I właśnie w takich sytuacjach z pomocą mogą nam przyjść domowe place zabaw.
Małpi gaj w domu
Moim ulubionym domowym placem zabaw jest właśnie ten konkretny od Momiki Concept. Dlaczego? Z perspektywy fizjoterapeuty wiem, że zapewnia on holistyczne wzmacnianie całego ciała dziecka, dodatkowo wpływając na rozwój zarówno jego dużej, jak i małej motoryki. Poszczególne podzespoły tego placu zabaw to różnego rodzaju drabinki. A to właśnie wspinaczka jest tym rodzajem aktywności fizycznej, który w największym stopniu pomaga wzmacniać mięśnie posturalne dziecka (odpowiadające m. in. za prawidłową postawę). Maluch może wspinać się po szczebelkach i siatce, czy ściance, może również podciągać się rączkami, wzmacniając je. Jednocześnie poprawia on swoją koordynację (praca naprzemienna) i równowagę. Uczy się planowania ruchu i oceny ryzyka upadku. Dodatkowe korzyści daje nam też możliwość dołączenia do zestawu huśtawki czy zjeżdżalni. Zapewnią one dziecku dodatkową stymulację układu przedsionkowego, tak potrzebną np. przy zaburzeniach sensorycznych.
Dobroczynne funkcje
Zabawa na domowym placu zabaw Momiki Concept spełnia wszystkie moje oczekiwania do codziennych ćwiczeń dzieci w domu. Będzie miał on dobroczynny wpływ na dzieci nie tylko w przypadku, gdy korekcja jest już potrzebna (np. przy występowaniu postawy mało aktywnej, wadach kręgosłupa, koślawości stóp czy kolan), ale również gdy dopiero istnieje takie ryzyko - jako forma profilaktyki ich występowania. Wzmocnienie mięśni posturalnych na takim placu zabaw może również wpłynąć pozytywnie na siad dziecka czy wzorzec chodu w przypadku, gdy pojawiają się nieprawidłowości. Czyli dla fizjoterapeuty same plusy!
Zabawa w bazę
Korzystanie z domowego placu zabaw może świetnie poprawiać też funkcje poznawcze a także uczyć dziecko samodzielności i podbudzać jego kreatywność. Kształt i różnorodność wyposażenia daje niezliczone możliwości. Plac zabaw może być przecież zarówno domkiem, ukochaną przez dzieci bazą, jak i statkiem pirackim. Wspinanie się, pokonywanie kolejnych przeszkód, zdobywanie nowych umiejętności podczas zabawy na domowym placu zabaw wspaniale wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka. Pokonywanie coraz trudniejszych tras, akrobacji i możliwość obserwacji jak z każdym dniem wychodzi to coraz sprawniej, będzie znacząco zwiększać pewność siebie malucha. I kto wie, może pierwsze wyczyny na placu zabaw będą początkiem wspaniałej kariery gimnastycznej!
Na niepogodę
Kolejnym niezaprzeczalnym atutem domowego placu zabaw jest to, że zapewnia on możliwość aktywizacji dziecka na co dzień przez cały rok niezależnie od pogody. Jest to szczególna zaleta, gdyż jako terapeuci widzimy znacznie zmniejszenie aktywności dzieci w porze jesienno-zimowej, kiedy wyjście na plac zabaw jest utrudnione.
Bezpieczeństwo
Dla każdego rodzica na pewno bardzo ważne będzie to, że jest on bezpieczny. Poszczególne elementy są połączone w sposób zapewniający stabilność całej konstrukcji. Brak tu ostrych kantów, czy wystających elementów. A specjalny materac dołączony do zestawu gwarantuje, że w razie utraty równowagi, dziecko będzie miało właściwą amortyzację. Z praktycznego punktu widzenia natomiast, korzystne są również kompaktowe wymiaru placu. Pomimo dużej różnorodności tworzących go segmentów, jest on wykonany tak, że nie zajmuje dużo miejsca i znajdzie się dla niego miejsce w prawie każdym dziecięcym pokoju. Jednocześnie naturalna kolorystka, wysoka jakość materiałów i perfekcyjne wykonanie sprawi, że wpisze się on doskonale w każde wnętrze. A jego uniwersalność i możliwość dostosowania dodatków do wieku dziecka sprawi, że będzie mógł mu służyć przez dobre kilka lat.
Julia Dul-Szpila fizjoterapeutka, terapeutka metody NDT Bobath