Wersje językowe

Wychowanie w myśl pedagogiki Marii Montessori – co musisz wiedzieć?

Wychowanie w myśl pedagogiki Marii Montessori – co musisz wiedzieć?

Wychowanie dziecka, bez narzucania mu tego, co w konkretnym momencie ma robić, wielu wciąż nie mieści się w głowach. Tymczasem warto na chwilę zastanowić się nad sensem słów: „każda niepotrzebna pomoc jest przeszkodą w rozwoju”. Jaki zatem wybrać model wychowania? Ustalić twarde granice czy dać dziecku wolny wybór? Warto zainteresować się podejściem proponowanym przez Marię Montessori. Postaw na pedagogikę, której twórczyni za cel postawiła sobie wysłuchanie tego, co do powiedzenia ma dziecko.

Główny cel pedagogiki Marii Montessori

Głównym celem pedagogiki Marii Montessori, a tym samym – podstawą wychowania w duchu towarzyszących jej zasad, jest obserwowanie dziecka i jego zainteresowań, przy ich jednoczesnym wspieraniu. Nieograniczanie twórczości i spontaniczności małego człowieka, podążanie za potrzebami wynikającymi z rozwoju, a także – odpowiadanie na nie sprawią, że dziecko osiągnie optimum swoich możliwości, odkrywając siebie i zachowując poczucie, że jest kimś ważnym. Wychowanie Montessori to towarzyszenie dziecku w odkrywaniu świata. Jak dobrze zaplanować wspólną podróż? 

Założenia pedagogiki Marii Montessori

Wychowanie małego człowieka zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori wymaga zaznajomienia się z konkretnymi zasadami. Do najważniejszych założeń należą troska o indywidualny rozwój dziecka, zapewnienie mu wolności wyboru, a także wspieranie jego samodzielności. Nieodłącznym elementem wychowania Montessori są również nauka empatii i odpowiedzialności, prostota zabawy, nauka utrzymywania porządku i praca w ciszy.  

Jak przygotować się do wychowania w duchu Montessori?

Wychowanie dziecka w myśl zasad rządzących pedagogiką Montessori jest niełatwym zadaniem, zwłaszcza, że pojęcie „bezstresowego wychowania” nie cieszy się popularnością ani sympatią. Tymczasem towarzyszenie małemu człowiekowi w odkrywaniu otaczającego go świata, bez ograniczania jego spontaniczności i twórczości, a także bez narzucania konkretnych działań okaże się fascynującą przygodą – także dla rodziców. Jak przygotować się do wychowania Montessori?

- na początek polecamy zapoznać się z naszym tekstem o najważniejszych zasadach tej metody wychowywania (tutaj). Wskazówki te, mówiące o tym, jak należy traktować dziecko, pomogą ci znaleźć wyjście z każdej sytuacji!

- sięgnij po literaturę z zakresu pedagogiki Montessori, w pierwszej kolejności sięgając po tytuły samej Marii Montessori;

- przygotuj przestrzeń dziecięcego pokoju i zaaranżuj mieszkanie w myśl zasad rządzących pedagogiką Montessori. Dzięki temu realizowanie konkretnych zasad będzie dużo łatwiejsze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl